Kamenný kruh Horní Bělá

Energetický systém: okolí Horní Bělé

Na vrcholu kopce nad obcí Horní Bělá postavili čeští druidé centrální kamenný kruh sloužící harmonizaci této krajiny. Je opravdu megalitický. Obvod kruhu tvoří 21 velkých menhirů, což ho řadí mezi největší kamenné kruhy v kontinentální Evropě. Uprostřed je velký středový menhir, který je spojen s hvězdami a souhvězdími, propojuje Zemi s Vesmírem. Nedaleko kruhu je samostatný duchovní a meditační menhir doplněný kosmogramem Bela Godessa (krásná bohyně) známého slovinského geomanta, spisovatele a umělce Marka Pogačnika. Tento kosmogram s tváří ženy v Luně ukazuje poslání kruhu - vrátit Matce Zemi a ženskému principu obecně její význam, vrátit do zdejší vysušené a poškozené krajiny harmonii a vodu. U tohoto menhiru je vhodné se zklidnit a naladit před vstupem do kamenného kruhu.

Centrální kamenný systém krajiny tedy tvoří 23 menhirů-aktilitů, na něž jsou ley-lines navázány další systémy v krajině jako menší kamenné kruhy nebo jednotlivé menhiry. Jedním z těchto nových kamenných kruhů v oblasti, který také postavili druidé ze zapsaného spolku Kruh21, je na vrcholu louky mezi obcemi Loza a Dolní Bělá. Podrobnější informaci o kamenném kruhu Loza-Dolní Bělá najdete zde. Informace o dalších kamenných systémech propojených kolem jihozápadu Plzně jsou například zde - Kamenný kruh Vstiš a Kamenný kruh Hujáb.

Centrální krajinný kamenný kruh nad Horní Bělou má vstup z východní strany a výstup ze západní strany. Vchod a východ spolehlivě poznáte. Kameny jsou léčivé nejen pro krajinu, rády pomohou i lidem. I zde platí obecné pravidlo, že menhir má po levé straně (při pohledu z vnitřku kruhu) komunikační stranu, při pohybu ve směru hodinových ručiček další strana odebírá negativitu, další nabíjí energií a strana do kruhu je harmonizační. Každý z kamenů umí něco jiného, při vstupu do kruhu je potřeba nechat se "přitáhnout" k tomu "správnému". Kruh z kamenů je obklopen dalším kruhem vytvořeným z buků.
Poblíž kamenného kruhu nedaleko kapličky přes silnici také najdete sestavu kamenných stél s kosmogramy Marko Pogačnika, kterou věnoval rostlinám. U těchto uměleckých skulptur ve tvaru vlnky v podobě "S" se dá také pohodlně zaparkovat.