Vzdělávací centrum - Strážce

Ve Zdoňově naproti budově s čp. 84 působí přírodní vzdělávací místo s názvem Strážce. Strážce je místo, které slouží k pořádání pravidelných akcí tykající se biodynamického zemědělství, vzdělávání a aktivnímu přístupu péče o krajinu. Jako je například praktikum pro žáky z Waldorfské školy.

Waldorfská škola je alternativní výchovně vzdělávací program, vycházející z pedagogických zásad formulovaných rakouským filosofem, esoterikem a sociálním myslitelem Rudolfem Steinerem. Waldorfská pedagogika se snaží integrovaně rozvíjet jak intelektuální schopnosti žáků, tak jejich praktické neboli manuální dovednosti, stejně jako jejich umělecké vlohy.

Praktikum poskytuje i místní farma Bio Zdoňov, která je certifikována BIO a DEMETER. Majitel této farmy je rovněž majitelem vzdělávacího centra Strážce. V budoucnu se plánuje významná rekonstrukce budovy Strážce, cílem bude vytvoření ubytovacích kapacit vzdělávacího centra. V současnosti je dokončena studie a probíhají práce na projektu pro stavební povolení.